
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 5.08 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 3.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 150 mA |
| Dropout Voltage | 3 V |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 10 % |
| Max Output Current | 150 mA |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 7.5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 10 % |
| Load Regulation | 5 mV/V |
| Line Regulation | 5 mV/V |
Stock: 1236
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97805
Ext.Price$0.97805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97805 | $0.97805 |
| 10 | $0.80822 | $8.08220 |
| 25 | $0.71424 | $17.85600 |
| 50 | $0.66244 | $33.12200 |
| 100 | $0.61440 | $61.44000 |
| 300 | $0.59016 | $177.04800 |
| 500 | $0.56687 | $283.43500 |
| 1000 | $0.54543 | $545.43000 |
